Link Kısaltma Nedir? Faydaları Neler?

İnternet dünyasında kim uzun ve karmaşık link ister ki? Bu makalemde Link kısaltma nedir? Link kısaltmanın faydaları nelerdir? bundan bahsedeceğim.

0 954

İnternet dünyasında kim uzun ve karmaşık link ister ki? Bu makalemde Link kısaltma nedir? Ne işe yarar? Link kısaltmanın faydaları nelerdir? bundan bahsedeceğim ve örneklerle detaylandıracağım. Aynı zamanda link kısaltma servislerinin genel mantığını, işlenişini ve 2021 yılı itibariyle en popüler ve tercih edilen link kısaltma servislerini de paylaşacağım. Dilerseniz Link Kısaltma Nedir? sorusunun cevabını açıklayarak makalemize geçelim.

Link kısaltabileceğiniz servisleri örneklemeden önce link kısaltma tam olarak nedir bundan detaylıca bir bahsedelim. Genel olarak bu işleme “Link kısaltma” deniyor olsa bile internet üzerinde “Url Kısaltma, Bağlantı Kısaltma gibi diğer isim kullanımları da mevcut ve hepsi aynı anlama gelmektedir. Üstelik internette link kısaltarak para kazanma yöntemleri de mevcut. Onun için “Link Kısaltarak Para Kazanma ve En İyi Siteler” makalemi okuyabilirsiniz. Bu makalemizde daha çok genel kullanım ve kurumsallık üstünden bahsedeceğim.

Sizlere basit bir şekilde anlatabilmek için bir örnek oluşturacağım. Örnek olarak Google logosunu kullanacağım.
Googledan Google logosu aratıp çıkan sonucu biriyle paylaşmak istediğimde oluşan link:

https://www.google.com.tr/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fwww.google.com.tr%2Fimag
es%2Fbranding%2Fgooglelogo%2F2x%2Fgooglelogo_color_160x56dp.png&imgrefurl=http
s%3A%2F%2Fwww.google.com.tr%2F&tbnid=bmKHarofYZ4ziM&vet=12ahUKEwjykc_H5pjqAhVR
gRoKHVoLDJMQMygAegUIARCkAQ..i&docid=BPOwO8JrrwHYoM&w=320&h=112&q=google&ved=2a
hUKEwjykc_H5pjqAhVRgRoKHVoLDJMQMygAegUIARCkAQ

Evet görmüş olduğunuz gibi fazlasıyla uzun. Bu linki sosyal medya üzerinde paylaşmak veya bir arkadaşınıza göndermek gülünç kaçabilir ve ilginç tepkiler alabilirsiniz. Eğer kurumsal bir kimliğiniz var ise dışarıdan çok garipsenecek bir olaydır. Websitelerin böyle uzun ve karmaşık bağlantılar oluşturabilmesi gayet doğal bir şeydir fakat bunu paylaşmak elbet ki garip görülecektir dışarıdan.

Bit.ly” link kısaltma servisini kullanarak yukarıdaki bağlantıyı aşağıda görmüş olduğunuz kısalığa getirebiliyorum.

Bit.ly servisi ile kısaltmış olduğum bu bağlantı bir aracı görevi görüyor ve yukarıda vermiş olduğum uzun olan ana bağlantıya yönlendiriyor. Evet link kısaltma işlemi bu kadar basit. Uzun ve karmaşık olan link yapısını daha kısa bir link yapısı kullarak aynı sayfaya ulaşabiliyorsunuz. Bu işleme Url Kısaltma da denmektedir.

Üstelik tüm olay sadece bununla da sınırlı değil, bu linkleri daha da özelleştirebiliyorsunuz.
Mesela uzun olan aynı Google logosunu yine bit.ly servisini kullanarak aşağıdaki adrese dönüştürebiliyorum.

Karakter sınırlamasına sahip olan platformlarda büyük önem taşıyor bu işlem. Mesela SMS gönderimlerinde, Sosyal Medya platformlarında veya Youtube‘da açıklamada daha kısa, sade ve hoş gözüküyor. Üstelik kişiselleştirilebilen linkler sayesinde değişik varyasyonlar üretebilir ve bunların istatistik verilerini görüntüleyebilirsiniz.

Link Kısaltmanın Faydaları Neler?

http:// link url

Gerek kurumsal olsun, gerek kişisel paylaşımlar olsun link (url) kısaltma kullanımının bir çok faydası bulunuyor. Link kısaltmanın faydaları neler? sorusunu detaylıca cevaplandıracağım çünkü çok basit bir işlem olmasından dolayı önemsiz gibi gözükse de link kısaltmanın bir çok faydası bulunuyor. Şimdi link kısaltmanın faydalarına geçelim;

Veri Takibi Yapılabilir Olması: Bu fayda kullanılan link kısaltma servisine göre fark ediyor çünkü her link kısaltma servisi size istatistik sunmayabiliyor. Bunun için detaylı inceleme yaptığım “En Popüler Link Kısaltma Siteleri” makalesini inceleyebilirsiniz. Eğer istatistikleri paylaşan bir link kısaltma servisi kullandığınız taktirde kaç kişinin tıkladığı, hangi ülkeden giriş yapıldığı gibi bir çok analiz yapılabilir ve buna göre stratejik hamleler geliştirebilirsiniz.

Kısa, Hoş, Sade ve Güzel Görünüm: Kısa yapılı linkler estetik ve sade olarak güzel gözükmesinin yanında aynı şekilde akılda kalabiliyorlar. Hatta bunları ezberleyen insanlar bile çıkabilmekte bu yüzden pek hafife alınmamalı. Belirli düzen içinde olan bu linkler açıklama kısmında daha kısa, hoş, akılda kalıcı gözükmekte ve sınırlı karakter gereken alanlarda çok yardımcı olmakta. websiteniz.com/urun=?urun=OrnekUrun3985080483 tarzında çok karmaşık ve komplike bir bağlantı yerine bit.ly/ornekurun tarzında bir bağlantıyı sosyal medya üzerinde paylaşmak sizin yararınıza olabilir.

Özelleştirilebilir Bağlantılar: Bir çok link kısaltma servisi özelleştirme imkanı sunmaktadır. Böylelikle kendinize özel ve istediğiniz link yapıları oluşturabilir ve kullanabilirsiniz. Örneklemek gerekirse “” kısaltmasını kullanarak kişisel websitem olan “https://www.ilkerileri.com” sitesine yönlendiriyorken “” kısaltması ile kişisel Facebook profilime yönlendirebiliyorum. Özellikle sosyal medya üzerinde aktif olan, paylaşım yapan veya reklam oluşturan kurumsal firmalar için bu gayet önemli bir şey. Çünkü bir çok ürününüze, sayfanıza istediğiniz her şeye bu şekilde bu tür yönlendirmeler yapabilirsiniz.

Karakter Sınırlaması: Aklıma gelen ilk Youtube mecrası oluyor. Özellikle büyük Youtube kanallarının hep link kısaltma kullandığını ve bu linkleri özelleştirdiklerini fark etmişsinizdir. Bu hem yukarıda bahsettiğim güzel ve estetik görünmesini sağlıyor hem de özelleştirerek benzersiz bir adres oluşturabiliyorsunuz. Bunların yanında bir artısı da karakter sınırlandırmasını azaltması. Çünkü uzun bir adres yerine 5-10 karakter daha kısa bir bağlantı paylaşıyor olmak size daha geniş bir alan bırakıyor. Üstelik çok bağlantı paylaşıyorsanız size kazandırdığı karakter sınırlaması azımsanmayacak boyutta. SMS veya Sosyal Medya profillerinizdeki açıklamalar veya paylaşım açıklamarı gibi çok kısıtlı karakter sınırlamalarında size büyük yazı alanları bırakabiliyor.

Link Kısaltarak Para Kazanmak: Link kısaltma servisleri aslında ikiye ayrılıyor diyebiliriz. Bu makalede daha çok genele hitap eden, kurumsal kullanabilecek link kısaltma üstünde durdum. Link kısaltarak para kazanabilme yöntemi için “Link Kısaltarak Para Kazanma ve En İyi Siteler 2021” adlı makalemi okuyabilirsiniz.

En tercih edilen ve önereceğim ücretsiz siteler Bit.ly ve TinyUrl‘dir.


Bu makalemde Link Kısaltma Nedir? Link Kısaltmanın Faydaları Nelerdir? bunlardan bahsedip bilgiler verdim. Siz hangi link kısaltma servislerini kullanıyorsunuz? Faydalarını gördünüz mü? Yorumlar bölümünde belirtebilir, deneyimlerinizi veya önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız