Kursa Gitmeden Gitar Öğrenilir Mi?

En sonunda gitarınızı aldınız peki gitarı nasıl öğreneceksiniz? Kursa gitmeden gitar öğrenilir mi sorusunu yanıtlıyoruz (elektro gitar, bas gitar, klasik gitar)

0 12.606

Dişler sıkıldı, paralar biriktirildi. En sonunda gitarınızı aldınız. Peki gitarı nasıl öğreneceksiniz? Kursa gitmeden gitar öğrenilir mi akla gelen ilk soru oluyor bu durumda. Kurslar elbette sizi geliştiren ve iyi bir şekilde öğrenmenizi sağlayan yer fakat kurs için bütçesi bulunmayan veya kendi halinde öğrenmek isteyenler için bu yolda bilgilendirici ve öğretici bir rehber hazırlamak istedim. Kursa gitmeden gitar öğrenilir mi sorusuna cevabımız ise evet, kursa gitmeden gitar çalmak mümkündür. Gelin size kursa gitmeden gitarı nasıl öğrenebilirsiniz biraz bilgilendirelim. Bahsedeceklerimiz ukulele, klasik gitar, akustik gitar, elektro gitar ve bas gitar için de geçerlidir. Yani genel bir rehber tadında olacak bu makale. Ayrıca kendim de kursa gitmeden elektro gitar, bas gitar ve piyano/klavye iyi derece sayılabilecek seviyeye getirdiğim için size birinci ağızdan tecrübelerimi de paylaşacağım.

Gitar seçiminin heyecanı ile hiç düşünmediniz veya tüm bütçenizi hayalinizdeki gitara harcadınız ve kurs için gereken ücreti ayırmadınız veya veya öğrencisiniz, kursa verilebilecek bütçeniz yok ya da kendi halinizde masrafa sokmadan gitar öğrenmek istiyorsunuz. Şimdi size kursa gitmeden gitar öğrenilir mi? Nasıl öğrenilebilir bunlardan bahsedelim.

Gitar Ders Videoları

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle bilgiye ulaşmak artık çok daha kolay hale geldi. Eğer hevesliyseniz ve kursa gitmeyecekseniz sadece internet üzerinden gitar ders videoları izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Klasik gitar, akustik gitar, elektro gitar, ukulele, bas gitar veya veya bambaşka enstrümanlar… İnternette hepsinin dersleri ve anlatımları mevcut. İnternet üzerinden gitar ders videoları izleyerek gitar çalmayı öğrenebilir, kendinizi geliştirebilir ve hatta müzik teoileri konusuna girebilirsiniz.

Buradaki en önemli nokta pes etmemek ve verilen bilgileri doğru bir şekilde uygulamaktır. Öğrendiğiniz bir bilgiyi sıkça tekrar etmeli ve tam öğrenmelisiniz. Yani izlediğiniz 1-2 dakikalık gitar ders videoları sizin haftalarca çalışmanızı ve tekrar etmenizi gerektirebilir. Bu yüzden bol bol pratik yapmalı ve bir dersi tam anlamadan diğer derse geçmemelisiniz. Öğretilenlerin dışına çıkmamalı ve kendi başınıza kararlar almamalısınız. Bununla ilgili örnekleri yazının ilerleyen zamanlarında vereceğim ama önce elektro gitar için, klasik gitar için ve bas gitar için dersler izleyebileceğiniz birkaç Youtube kanal önerisi yapmak istiyorum.

Gitar Ders Videoları
Gitar Ders Videoları

Elektro Gitar Ders Videoları

Klasik Gitar ve Akustik Gitar Ders Videoları

Bas Gitar Dersleri

“Nasıl Çalınır?” Videoları

İnternetten Gitar Ders Videoları İzleyenlere Tavsiyeler ve Öneriler

Birkaç kanal önerisi yaptığıma göre şimdi gelelim internetten gitar ders videoları izleyenlere tavsiyeler ve önerilenlere… Buna izleyecekler de dahil tabii ki… Kendi tecrübelerimden de yola çıkarak bazı tavsiyeler ve önerilerde bulunacağım. Yararlı olacağını düşünüyorum.

Tabii ki tek bir kanala bağlı kalmayın, çoğu kişileri ve dersleri izleyin.
Bir kişinin anlatmadığı bir şeyi diğer kanal anlatabilir veya bir kanal tekniği, bilgiyi daha pratik yollar ile sunabilir. Bu yüzden çoğu kanallara göz atmalısınız. Önerdiğim kanalların dışına çıkıp alternatif kanallardan da izleme yapabilirsiniz. Bunun bir sınırı yok.

Örnek aldığınız, çokça dinlediğiniz veya sevdiğiniz bir gitarist veya enstrüman çalan biri mutlaka vardır. Bunların Youtubeda videolarını bulmaya çalışın. Özellikle yabancı gitaristler dersler veya söyleyişilerde bulunabiliyorlar. Hatta şu şarkı nasıl çalınır gibisinden videolar çekenler bile mevcut (Slipknot adlı grubtaki gitarist Jim Root gibi). İngilizceniz olmasa bile Youtubeda otomatik Türkçe çeviriyi açarak birkaç şey öğrenebilmeniz mümkün.

Vermiş olduğum liste dışındaki kanallara da mutlaka göz atın. Örneğin Youtube üzerinden çokça araştırma yapın. Elektro gitarda “Sweep Picking” tekniği mi öğrenmek istiyorsunuz? Youtube’a “Sweep Picking Dersi“, “Sweep Picking Tekniği” yazın. Birkaç kanaldan izleyin, İngilizceniz varsa veya otomatik çevirmeyle çat pat anlarım derseniz yabancı kanallara da göz atın. Yukarıda da dediğim gibi, biri daha farklı anlatabilir, daha kolay veya anlaşılır açıklayabilir veya tecrübelerini paylaşabilir. Bunu çaldığınız tüm enstrümanda yapabilirsiniz. Klasik gitarda “Fingerstyle tekniği, Fingerstyle dersi“, bas gitarda “slap tekniği, slap bass dersi, bass slap nasıl çalınır?“gibi kelimeler ile öğrenmek istediğiniz tekniği veya bir konuyu yazın. İlla karşınıza sonuçlar gelecektir. Dersleri farklı kaynaklardan dinlemek ve okumak size ekstra bilgiler katabilir.

Verilen bilgilere, tüyolara, tekniklere kesinlikle uymaya çalışın ve bunları değiştirmeye çalışmayın. Karşınızdakini kurs öğretmeni olarak görün. Kursta nasıl öğretilene uymayıp aksini yapamayacaksanız video karşısında da aksini yapmayın. Bununla ilgili kendi tecrübemle bir örnek vermek istiyorum. Gitarda pena kullanımında “alternate picking” adında bir teknik bulunuyor ve bu tekniğin özeti tele üst alt şekilde vurmaktır. Gitarı öğrendiğim ilk senelerde gitar ders videoları izlerken “tele üst-alt vurmalısınız” denmesine rağmen sadece üst vurarak çalmaya çalıştım. Çünkü üst alt şekilde hiçbir şey çalamıyordum sadece tele üst vurarak çalabiliyordum ve bu 1 sene boyunca devam etti. Gitarda geliştikçe, şarkılar öğrendikçe tele sadece üst vurarak hem daha çok kolumun yorulduğunu hem de çok fazla hızlanamadığımı fark ettim. Alternate picking öğrenmeye çalıştığımda da 1 sene boyunca sadece üstten vurmaya alıştığım için önce alışkanlığımdan kurtulmaya ardından da alternate picking öğrenmeye kalktım ve alt-üst vurmayı çok daha zor ve geç öğrenmiş oldum. Eğer en başta gitar ders videolarına uyup, bildiğimi okumasaydım bu süreç daha kolay geçecekti benim için.
Siz de aynı şekilde öğretilenlerin dışına çıkmayın mümkün oldukça. Kursta karşınızda öğretmen olsa sizi bu konuda uyarabilir fakat video izleyip kendiniz çalıştığınız için karşınızda sizi uyarabilecek biri olmadığından benim gibi minik hatalar yaşayabilirsiniz. Müziği sevdiğim için beni yığdırmadı fakat böyle küçük hatalar enstrümandan uzaklaşmanıza bile neden olabilir. Söylenilenlere bağlı kalın.

Eğer internet üzerinden kendi başınıza videolar izleyerek öğrenmek zor geliyorsa veya birilerinin size bir şey göstermesine ihtiyaç duyuyorsanız online yani internet üzerinden kurslara da göz atabilirsiniz kursa gitmeden gitar öğrenilir mi? sorusuna evet demiş olsam da bazı insanlara fazlasıyla zor gelebiliyor. Online kurslar normal kurs ücretlerinden çok daha uygun fiyatta oluyorlar ve üstelik daha profesyonelleşmiş kişilere ulaşabiliyorsunuz. Skype, Discord vb. internet üzerinden görüşme programları aracılığı ile nerede olursanız olun kurs veren kişiler var. Bu şekilde daha uygun ücretlerle ve daha profesyonel olmuş kişilerden kurs almayı da düşünebilirsiniz. Her ne kadar makale konum “Kursa gitmeden gitar öğrenilir mi?” olmuş olsa da destek amaçlı bunu da ekstra not olarak eklemek istedim.

Bu makalemde kursa gitmeden gitar öğrenilir mi? sorusunun yanında gitar ders videoları hakkında bilgi, izlenebilecek Youtube kanalları ve birkaç tavsiye – öneriden söz ettim. Sizin önermek istediğiniz Youtube kanalları veya websiteleri var mı? Sorularınızı, görüşlerinizi veya önerilerinizi yorum bölümünde paylaşayabilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız