En Popüler Ücretsiz Link Kısaltma Siteleri 2021

Uzun web site adresleri yerine kısa bağlantılar günümüzde daha popüler hale geldi. Bugün en popüler link kısaltma siteleri 2020 hakkında bir dalış yapacağız.

0 835

Uzun web site adresleri yerine kısa bağlantılar günümüzde daha popüler hale geldi. Bugün en popüler link kısaltma siteleri hakkında detaylı bir dalış yapacağız. 2021 yılı itibariyle en popüler ve en tercih edilen link kısaltma siteleri nelerdir ve hangileridir makalemde paylaşacağım ve kısa kısa bu sitelerin genel işlenişinden bahsedeceğim fakat öncesinde link kısaltma, url kısaltma tam olarak nedir bundan biraz bahsedelim ardından en popüler url kısaltma siteleri yazımıza geçelim.

Link (Url) Kısaltma Nedir?

Link kısatabileceğiniz web sitelerine geçmeden önce link kısaltma tam olarak nedir bundan kısaca bir bahsedelim. Genel olarak bu işleme “Link kısaltma” deniyor olsa bile internet üzerinde url kısaltma, bağlantı kısaltma gibi diğer kullanımları da mevcut ve hepsi aynı anlama gelmektedir.

Uzun veya karmaşık olan link yapısını, daha kısa bir link yapısı üzerinden kullanıcılara ulaştırabilirsiniz. Bu sayede daha kısa, sade bir link yapınız olacak. Üstelik bu bağlantıları daha da özelleştirebilir ve istatistiksel verilerine ulaşabilirsiniz. Link kısaltma ile ilgili daha detaylı bilgiyi “Link Kısaltma Nedir? Faydaları Neler?” adlı makalemden okuyabilirsiniz. Bu makalede en popüler link kısaltma siteleri 2021 hakkında paylaşım yapacağım.

En Popüler Link Kısaltma Siteleri 2021

http:// link url

Bit.ly
(bit.ly)

Bit.ly en çok kullanılan ücretsiz link kısaltma servislerinin başında gelmektedir. Tarayıcı eklentisine sahip olması ve kısaltılan bu linke kaç kere tıklanıldı, hangi ülkeden tıklanıldı gibi günlük/aylık istatistik verileri barındırması ve site isminin dahi çok kısa olması onu en popüler link kısaltma servisi haline getirdi. Şu an en çok kullanılan link kısaltma servislerinden biri.

TinyURL
(tinyurl.com)

2002 yılında kurulan TinyUrl, link kısaltma sitesinin öncülerindendir ve günümüzde de faaliyetini devam ettirmektedir. En eski link kısaltma sitesi olan TinyURL ile linklerinizi kısaltabilirsiniz ve özelleştirebilirsiniz. Ayrıca tarayıcı eklentisi ve preview url’ye (önizlenebilir linkleme) sahip olması birer artı olsa da maalesef istatistik verileri barındırmamakta.

Is.gd
(is.gd)

is.gd, yine popüler ve çok tercih edilen link kısaltma servislerinden biridir. Kişiselleştirilebilir link imkanı veren is.gd’nin en büyük özelliği ise QR kodu oluşturabilmesi, hem de ücretsiz! Günümüzde artık bir çok akıllı telefon QR kodlarını okumaktadır. Bu link kısaltma servisini kullanarak linklerini kısaltabilir ve QR kodu oluşturup kısalttığınız linki afişlerinizde, bannerlarınızda, kartvizitlerinizde veya reklamlarınızda ekleyebilirsiniz. Üstelik istatistik kaydı da tutabilmektesiniz.

Snip.ly
(snip.ly)

Sniply de popüler olarak kullanılan diğer link kısaltma servislerinden biridir. Bu servisi diğerlerinden ayıran özelliği ise paylaştığınız bağlantıda sol alt tarafta bir mesaj düğmesi bulunduruyor olmasıdır. Bu sayede üçüncü taraf bir web site linki paylaşıyor olsanız bile istediğiniz mesajı sol alt kısmında yazarak linke tıklamış kullanıcılara bir mesaj veya kaynak gibi şeyler ekleyebilirsiniz.

Ow.ly
(ow.ly)

Ow.ly de sıkça kullanılan link kısaltma servislerinden biridir, detaylı bilgim olmadığı fakat kullanılan popüler link kısaltma servislerinden biri olduğu için listede eklemeden geçmek istemedim.


Yukarıdaki listede en popüler link kısaltma siteleri 2021 paylaştım. Sizin kullanmış olduğunuz veya favori link kısaltma servisi nedir? Farklı link kısaltma servisleri kullanıyor musunuz? Yorumlar bölümünde belirtebilir, deneyimlerinizi veya önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız