Torrent Tracker Nasıl Eklenir? Tracker Ekleme

4 37.684

Bugün ki konumuz torrentte tracker ekleme olacak. Torrent tracker nasıl eklenir? sorusunu en çok kullanılan torrent programlarından olan uTorrent, qBittorrent ve diğer programlar üzerinden cevaplayacağım. Böylelikle indirmiş olduğunuz torrentlere trackerlar ekleyerek daha hızlı indirebilirsiniz veya indirme işlemine başlamamış çok eski olan torrentleri hızlı bir şekilde indirmeye başlayabilirsiniz.

Torrentlerde trackerlar çok önemlidir. Torrent tracker nasıl eklenir? sorusuna geçmeden önce sürekli olarak güncellenen hızlı torrent tracker listesi için “Güncel Ve Hızlı Torrent Tracker Listesi” adlı yazıma mutlaka göz atın. Yazı içerisinde hızlı torrent trackerlarının yanında tracker nedir ve ne işe yarar gibi sorulara da yanıt bulacaksınız. Bu yazımda sadece tracker ekleme olayını göstereceğim. Dilerseniz tracker ekleme nasıl olur bunlara geçelim.

Bu işlem için öncelikle elinizde bir tracker listesi bulunması gerekiyor. Yukarıda vermiş olduğum torrent tracker listesi adlı yazımdaki trackerları kopyalıyoruz ve ardından torrent programımıza geçiyoruz.

qBittorrent Tracker Ekleme

Kendim de bu programı kullandığım için qBittorrent programı ile başlayacağım. qBittorrent tracker ekleme işlemi gayet basit. Hem de diğer torrent programlarında bulunmayan “Bu izleyicileri otomatik olarak yeni indirmelere ekle” ayarı da bulunuyor. Bu ayar sayesinde tracker listesini buraya kaydettiğinizden sonraki tüm indirmelerde bu izleyiciler bizim eklememize gerek kalmadan otomatik olarak torrente eklenebilecek. Zamandan tasarruf. qBittorrent tracker nasıl eklenir?

 1. qBittorrent programına giriş yapın ve yukarıda bulunan “Araçlar” ve oradan da “Seçenekler” sekmesine tıklayın. (Kısayol tuşu: Alt + O)
 2. Seçeneklere giriş yapmanın ardından gelen pencerede “BitTorrent” sekmesine geçin.
 3. “Bu izleyicileri otomatik olarak yeni indirmelere ekle” bölümünü işaretleyip trackerlarımızı altta bulunan alana ekliyoruz.
 4. Ayarlarımızı kaydediyoruz. Bundan sonraki indirmelerde trackerlar otomatik olarak eklenekeceller

Resimli anlatım:

qBittorrent Tracker Ekleme
qBittorrent Tracker Ekleme

uTorrent Tracker Ekleme

uTorrent programı en çok kullanılan torrent programlarından biridir. uTorrent tracker ekleme de kolay bir işlemdir fakat qBitttorrent programında bulunan “Bu izleyicileri otomatik olarak yeni indirmelere ekle” gibi bir özellik bulunmuyor. Kopyalamış olduğunuz trackerları indirmiş olduğunuz torrentlere manuel olarak teker teker eklemeniz gerekmektedir. uTorrent tracker nasıl eklenir?

 1. uTorrent programını açın ve indirme işlemindeki torrentinize tıklayın.
 2. Aşağıda açılan bir menü göreceksiniz. Buradan “İzleyiciler” sekmesine tıklayın.
 3. İzleyicilerin listelendiği alana girmiş olduk, buraya sağ tıklayarak “İzleyici ekle” tıklıyoruz.
 4. Kopyalamış olduğumuz trackerları “İzleyiciler” kutusunun oraya yapıştırıyoruz ve ardından “Tamam” tuşuna basarak kaydediyoruz.

Resimli anlatım:

uTorrent Tracker Ekleme
uTorrent Tracker Ekleme

Önemli Not:
Bu yazımda torrent üzerinde nasıl tracker ekleyebileceğinizi göstermiş bulunuyorum.
Torrent üzerinden indireceğiniz dosyalar tamamen kullanıcıların yani sizlerin sorumluluğundadır.
İlker İleri ve kişisel blog sitem olan www.ilkerileri.com sorumlu tutulamaz.

 1. ABDULLAH diyor ki;

  hiç bir değişiklik olmadı dediğiniz herşeyi yaptım indirme hızı 6kb

  1. İlker İleri diyor ki;

   Her torrentte çalışmayabiliyor maalesef, bu tamamen şans eseri sayılabilecek bir şey. O indirmiş olduğunuz dosyaları birinin paylaşması gerekiyor. Anca o zaman indirme hızınız artar. O dosyaları paylaşan kişiyi bulma ihtimalini ve sayısını arttırır tracker eklemek. İndirdiğiniz şeyi farklı yerlerden indirmeyi deneyebilirsiniz.

  2. Ouzzii diyor ki;

   İzleyci eklemek sadece başka gönderme yapan birileri bulmanı sağlar, eğer hiç gönderme yapılmayan bir torrente izleyici eklerseniz izleyicilerde gönderme yapan birilerini bulamadığı için değişiklik olmaz.(En azından ben böyle biliyorum)

   1. İlker İleri diyor ki;

    Evet, aynen anlattığınız gibi 🙂

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız