HD Tune Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Hard diskinizin sağlık durumu ve bad sector testi yapmak gerekebiliyor. Bu makalede HD Tune nedir ve nasıl kullanılır? Bad Sector nedir? Nasıl tespit edilir? gibi sorulara yanıt vereceğim

1 11.053

Hard diskinizin sağlık durumu ve bad sector testi yapmak gerekebiliyor. Bu makalede HD Tune nedir ve nasıl kullanılır? Bad Sector nasıl tespit edilir? gibi soruları cevaplandıracağım.

SSDlerin okuma ve yazma hızları HDDden bir kaç kat olmasından dolayı günümüzde vazgeçilmez bir donanım parçası haline gelse de HDDler hala depolama amacıyla kullanılmaktadırlar. SSDlerin belli bir ömrü olmasından dolayı önemli verileri HDD yani hard disklerde saklanılması hala vazgeçilmez konumda. Tabii hard disklerde manyetik olarak plaka üstünde okuma/yazma kafası ile veriler işlenilmesinden dolayı fiziksel problemler de oluşabiliyor. HD Tune programı ise bu gibi problemleri tespit etmede bize yardımcı oluyor. Şimdi HD Tune nedir ve nasıl kullanılır? sorularını cevaplandıralım.

Bad Sector Nedir?

HDD Bad Sector
HDD Bad Sector

HD Tune programına geçmeden önce Bad Sector nedir? önce bunu açıklayayım. HDD yani hard diskler fiziksel yapıdadırlar. Okuma/yazma kafası ile veriler sektörlere işlenir ve aynı zamanda da okunur. Bu sırada darbe alması, hareket ettirilmesi, sarsıntıya uğraması veya fiziksel anlamda temaslar yaşaması bu sektörlerde bozulmalara yol açabiliyor. Bu bozulan sektörlere de Bad Sector adı verilmektedir. Hard diskin bozulan bu kısmında yani bad sector denilen hasar görmüş sektöründe yazılmış bir bilgi varsa bu bilgi artık okunamaz hale gelir. Bad sectorler de fiziksel ve yazılımsal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bad sector hakkında daha detaylı bilgi ve düzeltme yolları için aşağıda bulunan makalemi okuyabilirsiniz.

Bad Sector Nedir? Nasıl Tespit Edilir?

Hard diskinizdeki verileri kaybetmemek için hard diskinizin sağlık durumunu ve bad sector olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. HD Tune nedir? sorusu da burda açığa çıkmış oluyor. Özellikle eski bir hard diske sahipseniz veya yeni bir hard disk almışsanız bad sector tarama test işlemlerini yapmalı ve hard disk sağlık testi uygulamasınız. Böylelikle iyi bir hard diske mi sahibiz öğrenmiş olacağız. HD Tune programı bize bu konuda yardımcı olacak. HD Tune programı ile harddiskinizin sağlık durumunu öğrenebilecek ve bad sector taraması yaparak hard diskinizde bad sector olup olmadığını bize raporlayacak.

HD Tune 2.55 İndir

HD Tune ile Hard Disk Sağlık ve Bad Sector Testi Yapmak

HD Tune programı hard disk (HDD) sağlık test edebileceğiniz ve bad sector tarama testi yapabileceğiniz bir programdır. HD Tune programının ücretsiz ve pro sürümü olmak üzere iki farklı versiyonu bulunmaktadır. Ücretsiz olan sürümü gayet yeterli ve bireysel bir ev kullanıcısının ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek düzeydedir. Ücretsiz versiyon ile hard disk sağlık ve bad sector testi yapmak gayet yeterli ve kolay. Ücretsiz sürümü edinmek için yukarıdaki linkten indirme sayfasına giderek HD Tune 2.55 sürümünü indirmeniz yeterli olacaktır. Dilerseniz şimdi programa geçelim.

HD Tune Programını Tanıyalım

Programı ilk açtığınızda sekmelerden önce bilgisayarınızda bulunan diskleri, bu disklerin modelini, kapasitesini ve sıcaklığının belirtildiği bir ekran ile karşılaşacaksınız. Hard disklerinizin sıcaklığı 55 derece ve üzeri bir değer olmamalıdır. 55 oC ve üzeri değerler tehlikelidir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız takdirde bilgisayarınızın fanlarını ve iç soğutmasını kontrol etmenizde fayda var. Şimdi hangi diski analiz etmek istiyorsak o diski seçiyoruz. Dilerseniz şimdi HD Tune ile hard disk sağlık ve bad sector testi yapmak için gereken adımlara geçelim.

Uyarı: Sağlıklı sonuçlar alabilmek için bilgisayarınızda çalışan tüm programları kapatmalı ve dosya kopyalama/taşıma veya ona benzer hard disk kullanımını etkileyecek faktörlerden kaçarak bilgisayar boşta bir şekilde yapmalısınız.

Benchmark
Bu bölüm hard diskinizin okuma ve yazma hızını test edebileceğiniz yerdir. Start diyerek benchmark testine başlayabilirsiniz. Ardından stop diyerek de bu testi sonlandırabilirsiniz.

Info
Bu bölümde hard diskinizin teknik detayları yer alır. firmware sürümü, seri numarası, sata, ide gibi hangi teknolojiyi desteklediğini bize bildiren alandır.

Health
Bu bölüm hard diskimizin sağlık durumunu inceleyebileceğimiz yerdir. Burada bulunan renklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Gri renkler sorun yok, sarı renkler uyarı, kırmızı renkler ise ciddi bir sorun olduğunuzu bize bildirir. Altta bulunan health status bölümü ise sizin hard diskinizin genel sağlık durumunu belirtir. Eğer Health Status: OK sonucu almışsanız endişelenecek bir şey yoktur. Fakat Health Status: Failed ekranı ile karşılaşıyorsanız hard diskinizde ciddi problemler bulunmaktadır.

Error Scan
Bu bölümde hard diskinizde bad sector olup olmadığını tespit edebilirsiniz. Hard diskiniz 50×50 olmak üzere toplam 2500 bloğa bölünür. Her bir bloğun kaç MB olduğunu “Legend” kısmından öğrenebilirsiniz. Taranmamış alanlar burada gri renk ile gösterilir. Yeşil renk taranan ve bir sorun olmayan blok olduğunu ifade eder. Kırmızı renk ise o bloğun hasar gördüğünü ifade eder. İşte bad sector denilen alanlar da bu kırmızı renk ile ifade edilen alandır. Buraya daha önce bir veri işlenildiyse okunamaz, veri işlenilmemişse de bu alana veri girilemez.
Önce “Quick Scan” diyerek hızlı bir tarama işlemi gerçekleştirin. Ardından “Quick Scan” işareti kaldırarak asıl taramayı gerçekleştirin. (Not bu işlem biraz uzun sürebilir)

Bad Sector olmayan, sorunsuz bir hard disk örneği:

HD Tune Bad Sector Error Scan Olumlu Sonuç
HD Tune Bad Sector Error Scan Olumlu Sonuç

Bad Sector bulunan sorunlu bir hard disk örneği:

Eğer “Health” sekmesinde “Health Status: Ok” göründüyse, sarı veya kırmızı bir uyarı almamışsanız, “Error Scan” sekmesinde de kırmızı blok ile karşılaşmadıysanız hard diskiniz sağlıklı ve bad sector bulunmuyor demektir.
Eğer sarı renkte sorunlarla da karşılaşıyorsanız bunları araştırıp kontrol etmenizde de fayda vardır.

  1. Arda diyor ki;

    İyi günler programı açtığımda health kısmı boş hiçbir şey görünmüyor nasıl düzeltebilirim

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız