Vanguard Tehlikeli Mi? Nedir? 2021 Güncel

Vanguard ne yapmak, nereye varmak istemektedir ?

6 6.415

Valorant oyununun Anti-Cheat koruması Vanguard. Peki bu Vanguard tehlikeli mi? Tehlikeli bir anti-cheat olabilir mi? Oyunculara istemeden bile bir zararı dokunabilir mi? “Bu bir anti-cheat bizi oyundaki hilelerden koruyacak” diyebilirsiniz fakat işin arka planında farklı olaylar da mevcut… Bu makalemde biraz bunlardan söz edeceğim çünkü şu sıralar Vanguard tehlikeli mi? soruları artabilecek…

Öncelikle yazmış olduğum bu makale hiçbir şirketi, kurumu, kuruluşu kötülemeye, karalamaya yönelik bir çalışma değildir. Tamamen kendi düşüncelerimin oluşturduğu ve olabilecek ihtimalleri, istemsiz çıkabilecek problemleri analiz edip değerlendiğim ve bunlardan bahsedeceğim bir makale olacağını belirtmek istiyorum. Reddit ve oyun forumlarında bu tartışma sıkça dönmektedir. Bu meseleden haberi olmayanlara, olsa bile Türkçe kaynak olmadığından araştırma yapamamış olanlara yardımcı olmak amacıyla yazıyorum. Konu tamamen kendi görüş ve düşüncelerimi kapsamaktadır.

Valorant Serüvenim

2 saat izlenmesinin yettiğini bilmeme rağmen Twitch platformu üzerinden Valorant beta drobu alabilmek için 3 gündür yan sekmede açık bir şekilde yayın açık tutmaktaydım. 3. gün de düşmeyince izlemeyi bıraktım. 4. gün, yani dün betaya hak kazandım. Geç saatlerde fark ettiğim için oyunu indirmeyip Youtubeda gameplay tarzı videolar izlemek istedim fakat bir baktım ki, oyun dışında tartışmalı bir takım videolar paylaşılmış… Üstelik haklı gördüğüm bir tartışma… Valorant anti-cheat koruması olan Vanguard tehlikeli mi?

Vanguard sisteminin saçma gördüğüm taraflarına geçmeden önce size bilgisayar çalışma prensibi hakkında bir takım bilgiler vermek istiyorum.

Uygulamaların Çalışma Prensipleri ve Katmanlar

Bilgisayarınızdaki programlar, oyunlar, yazılımlar vs bunların hepsinin bir çalışma prensibi ve katmanı bulunur. Bu katmanlar ise kendilerine ayrı özel izinler bulundurur ve bunların üstüne çıkamazlar. Aşağıya daha iyi anlamanız açısından bir görsel bırakıyorum.

800px Priv rings.svg
Bu resim Vikipedia’nın “Protection Ring” içeriğinden alınmıştır. Daha fazla detay için inceleyebilirsiniz.

Görselden de anlaşılacağı üzere bilgisayarımızdaki uygulamalar (oyunlar, programlar vs) ring 3 katmanında yani bir kullanıcı seviyesinde açılmaktadır. İzinler sınırlı olduğu için verilen imkanlar, gözetimler ve bilgi topalamalar sınırlıdır.

Hileler ve anti-hileler arasındaki savaş yıllardır her oyunda farklı şekillerde sürüyor. Günümüzde neden oyunlarda fazla hile var ve bu hilelere önlem almak zor hiç düşündünüz mü? Windows açıkları kullanılarak veya iyi bir şekilde kodlanarak bazı hileler ring 0 seviyelerinde bile çalışabilmekte. Bu da ring 3 seviyesinde olan anti-cheatlerin hileyi yakalayamamasına ve anlayamamasına neden oluyor. Bu yüzden günümüzde ring 0 seviyesinde çalışan anti-hileler bile mevcut, hatta bu katmanda dahi anti-hile programına yakalanmayan hileler mevcut.

Ring 0, en ayrıcalık tanınan ve bir çok şeye izin veren ana bir katmandır. Bu katman kernel (çekirdek) yapısını oluşturur ve sürücülerden (driverlar)dan bile önce gelmektedir. Bilgisayarınızın temelidir. Bu yüzden cihazınızdaki tüm veri ve etkinlikleri okuyabilir ve kayıt altına da alabilir. Yani en ayrıcalıklı alandır burası.

Günümüzde Ring 0 katmanında olan hileler de, anti-hileler de mevcut ve bu durum aslında korkutucu değil fakat Vanguard anti-cheat bunu maalesef bir seviye üste taşıyor…

Vanguard anti-hile yazılımı, ring 0 katmanında çalışmaktadır. Yukarıda da söylediğim gibi bunda büyük bir problem yok keza yayınlanan hileler de anti-hileler de bu katmanda olabilmekte fakat Vanguard, Windows’un boot olmasıyla beraber sistem çekirdeğinde bulunuyor ve siz oyunu açmasanız bile bilgisayarı açtığınız zamandan kapattığınız zamana kadar arkaplanda sürekli (evet 7/24) çalışıyor. Üstelik Vanguardı kapatamıyorsunuz, durduramıyorsunuz, inaktif etme yolu yok hatta silemiyorsunuz bile. Siz bilgisayarınızı açtığınız andan itibaren sistem çekirdeğiyle beraber başlıyor bilgisayarı kapatmanız ile de doğal olarak son buluyor sanki bir sistem parçacığıymışçasına… (Dosya adı VGK.sys)

Ring 0 katmanında olmasından dolayı da ileride büyük güvenlik açıklarına sebep olabilir hatta bunun yanında bilgisayarınızın performansını etkileyebilir çünkü sürekli arkaplanda bir şeyleri kayıt altında loglayan ve sisteme işleyen bir yazılım bulunuyor. Evet tıpkı bir virüs gibi değil mi? Artık bilgisayarınızda bir backdoor var.

Vanguard Kapatılmıyor veya Durdurulamıyor
Peki Silebiliyor muyuz?

Aslında… Vanguard anti-hile sistemini bilgisayarınızdan kaldırmak mümkün, Riot Games yetkililerin Redditte açıkladığı üzere Valorant oyununu bilgisayarınızdan kaldırarak Vanguard hile korumasından kurtulabiliyorsunuz. Bunun dışında kapatabilmenin, durdurabilmenin hiç bir yolu bulunmuyor…

İşin İnternet Korsanları yani Hacker Tarafı…

Riot Games, her ne kadar kişisel bilgilerinizi izlemeyeceğiz dese de bu işin toz pembe geçebileceğini düşünmüyorum. Özellikle geçmişte online oyunlarda hile yapmış olanlar bilecekler ki, anti-hile sistemini bypass edebilmek hatta hatta kendini o anti-hileymiş gibi gösterten hileler de var oldu geçmişte. Tabii ring 0 katmanı için bu tarz şeyler yapabilmek pek imkanlı gözükmese de, bilgisayarın açık olmasıyla birlikte sürekli aktif kalan harici bir yazılımın ileride kötü niyetli kişilerin eline geçemeyeceğinin, bilgileri topalayamayacağının ve çalamayacağının bir garantisi yok. Yani aslında iş Riot Games firmasına veya Valorant oyununa güven duymakla bitmiyor… Sırf Vanguarddan kaynaklı olmayan senaryolar bile türeyebilir. Windows 10 açığından dolayı Vanguard üzerinden bir hacker saldırısına maruz kalabiliriz. Ring 0 katmanında olduğu için de sadece hesap bilgileri değil, tüm cihaz bilgilerin sızabilme ve çalınabilme olasılığı yüksek. Aslında işin fark edilmeyen çok tehlikeli bir boyutu var. Oyuncular da zaten bu konuda isyan etmekte.

Yani oyunda hileyi önleyebilmek için sizin bilgisayarınıza bir virüs daha doğrusu sizi inceleyebilmek adına bir backdoor koyuyor. Riot Games (Tencent) firmasına güvendik, peki ya kötü niyetli hackerlar? Ne hileciler, ne anti-hileciler ne de bir işletim sistemi, kimsenin kusursuz iş yapması imkansızdır. Zaten bu yüzden kedi-fare misali hile ve anti-hile yazılımlarından sürekli ataklar görmekteyiz. Hileler de, anti-hileler de aslında birbirlerinin açıklarından faydalanarak oluşmakta ve birbirlerinden böyle baskın çıkmaktadırlar.

Valorant oyununun 3. ve 4. gününde hilecilerin çıkmış olması ile beraberinde her ne kadar bu oyunu çok oynamak istiyor olsam bile anti-hile sisteminden dolayı bilgisayarımda oynamayı düşünmemekteyim. Vanguard tehlikeli mi? sorusuna ise yanıtım, tehlikeli olmasa bile tehlikeye dönüşebilme potansiyeli var.

İngilizceniz var ise alttaki videoyu da göz atabilirsiniz.

Sonuç olarak,
Riot Games (Çin kökenli Tencent firması) sizi izlemeyeceğiz, bilgileriniz toplanmayacak açıklaması yapmış olsa da gelecekte internet korsanlarının saldırısına yenik düşebilme düşüncesi Valorant oyununu denememe engel oldu. Türkiye lokasyonlu sunucular ile düşük ping ve 128-tick serverlar her ne kadar ilgi çekici dursa da bilgisayarda 7/24 açık kalması gereken bir izlenme amaçlı yazılım kurmayı ben şahsen reddediyorum. Olması gereken, oyunla birlikte açılan ve oyunun kapanmasıyla kapanan bir anti-hile yazılımıdır. Vanguard şu an ki haliyle gereğinden fazla izin istemektedir.

Bu anti-hile sisteminin diğer oyunların anti-hile sistemleri ile çakışması veya veya gelecekte diğer oyunların da benzer sisteme geçerek bilgisayarlara ekstra bir yük olmasına neden olması gibi ekstrem senaryolar da beni iyice uzak tutmaktadır. Her ne kadar Riot Games, VanGuard yazılımınında büyük açıklar bulana büyük para ödülleri vaad ediyor olsa da (100.000$ kadarcık) sistem çekirdeğini bu kadar kırabilen ve suistimal edebilen biri bu para ödülü yerine bir çok kullanıcının bilgilerini çalmaya, dağıtmaya veya satmaya bunun yanında Riot Games firmasına büyük hukuki davalar açarak çok daha fazlasını elde edebilme ihtimali olabilir…

Vanguard Hakkındaki Güncel Düşüncelerim -2021

Valorant Logo
Valorant Logo

Vanguard şu an için hala ring 0 kapasitesinde çalışıyor (ki bu sorun teşkil etmiyor, günümüzde bir çok hile ve anti hile programları ring 0da çalışabiliyor bunu dile getirmiştim). Eskisi gibi bilgisayar açılmasıyla açılmıyor ve bilgisayarınızda sürekli bulunmuyor. Daha doğrusu bunu ayarlardan kapatabiliyorsunuz hatta ayrı olarak Vanguard yazılımını da silebiliyorsunuz, oyun açılırken tekrar yükleyebiliyorsunuz.
Şu an ki hali bence gayet yeterli ve olmuştur diye düşünüyorum. Kullanıcı geri bildirimlerini doğrultusunda iyi bir şekilde değişikliğe gitmişler.

Hiçbir oyunun, hiçbir anti-hile programının bilgisayar açılmasıyla açılmamalı, bilgisayarımı ve işlemlerimi 7/24 gözetlememeli, log tutmamalı. Kapatma ayarı bulunmalı. Bu büyük tepki sonucunda Riot Games, kullanıcıların isteklerini önemseyerek değişikliklere gitmiş.

Benim önerim, Vanguardı kapalı tutmanız ve oyun başlayınca başlamasıdır. Bu sadece Riot Games oyunu veya Vanguard yazılımıyla da alakalı değil. Hiçbir anti-hile programı böyle olmamalıdır.

Makalemi, düşüncelerimi okuduğunuz için teşekkürler, iyi oyunlar dilerim.

 1. Doruk diyor ki;

  Kaygılarımı,endişelerimi mükemmel bir şekilde dile getirmişsiniz, teşekkürler. Hala indirip indirmeme konusunda kararsızım.

  1. İlker İleri diyor ki;

   Merhaba, selamlar.
   Oyunun betasında yani yeni çıkış ve test aşaması zamanlarında Vanguard sistemi gerçekten kötüydü. Türkiyede bu olay fazla konuşulmadı fakat yurtdışında herkes çok fazla şikayet etti ve hakkında yazıldı çizildi (e doğal olarak). Ben şahsen betasını sırf bu sebepten oynamadım.

   Riot Games kullanıcı geri dönüşlerini ve bildirimlerini dikkate alarak Vanguardda değişiklikler yaptı ve bana kalırsa şu an ki hali daha iyi. Günümüzde bir çok anti-hile yazılımı zaten fazlaca log tutuyor ve kernelde çalışıyor. Eski halinin şikayet edilmesinin temel nedeni asla kapanmaması ve bilgisayar açılmasıyla açılan bir program olmasıydı. Aslında şimdi de hala öyle ama Vanguard ayarlarından bunu kapatabiliyorsunuz. Kapatınca tıpkı diğer oyunlarda olduğu gibi yalnızca oyuna girdiğinizde açılan bir anti-hile yazılımına dönüşüyor.

 2. Mehmet Yenidoğan diyor ki;

  Yalancılar sadece bir tesadüf ben bir yazılım mühendisiyim ve vanguard felan tehlikeli değil

 3. HOO diyor ki;

  Konu hakkındaki tüm düşüncelerimi ve kaygılarımı dile dökmüşsünüz. Kesinlikle aynı fikirdeyim.

 4. XLlonKJEE diyor ki;

  Oyunu indirdikten sonra bios modlu rx 570 ekran kartımın driverinin bozulduğunu farkettim meğersem vanguard saçmalığından dolayıymış GEREKSİZ biçimde izin istiyor vanguard

  Sadece bir oyundan ibaretsin kendine gel riot.

  1. stopmea diyor ki;

   ee boşuna istemiyorda ondan kardeşim benim hile açtığın zaman anakart ve ekran kartını banlıor cs gibi oyundan atmıyor ki en büyük özelliğide o bu arada ekran kartını bozmaz boş konuşmuşsun knks

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız