Razer Synapse Açılmama Sorunu İçin Çözüm

Razer Synapse açılmıyor mu? Razer Synapse açılmama sorunu yaşıyorsanız bu adımları uygulayarak sorununuzu çözebileceksiniz. Pcden kaldırma ve temiz kurulum ile sorunun çözümünü detaylıca sizlere anlatacağım.

5 4.470

Razer ürününüz var fakat Synapse açılmıyor mu? Eğer Razer Synapse açılmama sorunu yaşıyorsanız ne yapmanız gerekiyor bugün bu makalede bundan söz edeceğim. Razer, klavye fare ve kulaklık gibi üst sınıf oyuncu ekipmanları üreten bir firmadır. Razer Synapse programı ise aldığınız ürünleri lisanslayabileceğiniz ve ince ayarlarını yapabileceğiniz bir programdır. Bu program sayesinde Razer ürünlerinden tam verim alabilmektesiniz diyebiliriz. Bu yüzden bu programa fazlasıyla ihtiyaç duyuluyor. Peki ya kurulum sonrası sıkça karşılaşılmakta olan Razer Synapse açılmama sorunu ile karşılaşıyorsanız? Bu yazımda sorunu çözmek için gereken adımları göstereceğim.

Bilgisayarınıza yeni format attıysanız ve ilk işiniz Razer Synapse yüklemek olduysa büyük ihtimal bu sorun ile karşılaşmanız mümkün. Tabii sadece format sonrası değil eğer bilgisayarınızda eksik kurulumlar mevcutsa ne zaman yüklerseniz yükleyin Razer Synapse açılmama sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Şimdi Razer Synapse açılmama sorunu için çözüm maddelerine geçelim.

Razer Synapse Açılmama Sorunu Nasıl Çözülür?

Öncelikle sorunun neden kaynaklandığından başlayalım. Razer Synapse açılmama sorunu bilgisayarınızda .Net Framework 4.5 veya üzeri sürümün yüklü olmamasından kaynaklıdır. Bu sorunu yaşayan kişiler Razer Synapse açılmama sorunu nasıl çözülür? diye araştırdıklarına karşılarına pek fazla yardımcı olabilecek içerikler çıkmıyor fakat çözümümüz basit.
.Net Framework 4.5 yükleyerek bu sorunu çözebileceksiniz.

.Net Framework 4.5 veya üst sürümleri bilgisayarınızda yüklü değilse Razer Synapse açılmama sorunu ile karşılaşmaktasınız. Bilgisayarınıza net framework yüklemenizin ardından program açılabilecektir.

Eğer bilgisayarınıza .Net Framework yükledikten sonra da Razer Synapse açılmıyorsa Synapse programını tamamen bilgisayarınızdan kaldırıp temiz bir kurulum yapmanız gerekiyor.

Razer Synapse Temiz Kurulum

Önce .Net Framework 4.5 yükleyin. Razer Synapse temiz kurulum için en önce frameworkü bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmektedir. Yüklemeden Synapse programını bilgisayarınızdan kaldırma veya yükleme adımlarına geçmeyin.

Razer Synapse Programını Bilgisayardan Kaldırmak

Bilgisayarınıza daha önce Razer Synapse yükleseniz de yüklemeseniz de bilgisayarınızda yüklü olup olmadığını kontrol edin çünkü Windows otomatik olarak yükleyebiliyor ve haliyle program ekle kaldırda veya aygıt yöneticisinde Razer bulunabiliyor. Şimdi aşağıdaki adımları teker teker kontrol edin ve uygulayın.

 1. Başlat -> Program Ekle veya Kaldır bölümüne girerek Razer Synapse programı yüklüyse kaldırın.
 2. C:\Program Files (x86)\Razer” ve “C:\ProgramData\Razer” konumlarındaki Razer klasörlerini silin.
  • (Eğer Razer klasörünü silemiyorsanız, “Bu Program Kullanıyor” hatasıyla karşılaşıyorsanız Razer’a ait olan “GameScannerService.exe” açık olabilir. CTRL + ALT + DEL fonksiyonunu kullanıp Diğer Ayrıntılar bölümünden “GameScannerService.exe” açık olup olmadığıını kontrol edin, Eğer açıksa görevi sonlandırın ve “C:\Program Files (x86)\Razer\Razer Services\GSS” klasörünün içinde bulunan “UninstallGSS” adındaki .bat uzantılı dosyayı çalıştırarak GameScannerService servisini de kaldırın. Bu işlemlerin ardından Razer klasörünü tekrar silmeye çalışın.)
 3. Başlat -> Aygıt Yöneticisi bölümünü açın ve hangi Razer ürünlerine sahipseniz onları bulun (Örneğin klavyeniz varsa klavye bölümüne). Ürününüzü bulduktan sonra onlara sağ tıklayın ve Cihazı Kaldırı seçerek Razer ürünlerinizi kaldırın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Razer Synapse Açılmama Sorunu - Aygıt Yöneticisi
Razer Synapse Açılmama Sorunu – Aygıt Yöneticisi

Örneğin benim ürünüm kulaklık olduğu için “Ses girişleri ve çıkışları”, “Ses video ve oyun denetleyicileri” kısmını kontrol ettim ve orada bulunan “Razer Surround Audio Controller” aygıtlarına sağ tıklayarak kaldırdım.
Sizin de ürününüz hangisiyse aygıtlarınızı kontrol ederek kaldırın.
(Klavyeniz varsa klavyeler bölümüne bakmak gibi)

Tüm bu adımların ardından bilgisayarınızdan Razer ve Synapse bileşenlerini kaldırmış oluyorsunuz.

Razerin resmi websitesine giderek Razer Synapse programının son sürümünü tekrar indirin ve bilgisayarınıza yükleyin.
Bu yüklemenin ardından adımları eksiksiz uyguladıysanız program çalışacak ve arayüz ekrana gelecektir.

 1. Sedat diyor ki;

  hocam kolay gelsın ben razer kraken kulaklık aldım Razer Sypanse acılıyor fakat 7.1 Surround Soundu ındırdım yukledım laptop a fakat acılmıyorum görev yöneticisinden baktıgım zaman orada da gözukmuyor lütfen lütfen yardımcı olabılırmısınız verdğim para boşa gitmesini istemiyorum

 2. hamza diyor ki;

  synapse x i nasıl açabilirim?

  1. İlker İleri diyor ki;

   Bu işlemleri yaptıktan sonra “Synapse.exe” doyasını açtığınızda arayüz gelecektir.

 3. mertcan diyor ki;

  ben soft ware yani yazılımınız güncel hatası alıyorum ne olur çözün

  1. İlker İleri diyor ki;

   Geçen haftalarda yeni bir güncelleme geldi Synapse programına. Güncel olan versiyonun yüklenmesini istiyor olabilir. Razerın sitesi şu an bakımda olduğu için siteye erişim yok belki güncelleme vs yapamadığı için sıkıntı yaşanıyordur. Razer sitesine girildiğinde “site under maintenance” yazıyor. Bakımın ardından güncellemeyi veya güncel sürümü indirmeyi deneyin

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız