MKV Dosyası Nedir? Nasıl Açılır?

.mkv dosyası nedir? Nasıl açılır? MKV video formatı ne işe yarar? Mkv dosya uzantısı hangi alanlarda kullanılır? Matroska Video hakkında tüm bilgiler…

0 8.759

Günümüzde yaygın olarak kullanılan ses ve görüntü formatlarından birisi de mkv‘dir. MKV video formatı özellikle filmler, diziler ve televizyon programlarında ağırlıklı olarak kullanılsa da her türlü alanda karşımıza çıkabilmektedir. Peki bu MKV dosyası nedir? Nasıl açılır? Mkv dosya uzantısı ne işe yarar? Hangi alanlarda kullanılır? Artık kameralar bile mkv formatta kayıt yapabilmektedir. Dilerseniz MKV video formatı hakkında tüm bilgilere geçelim.

MKV dosyası Ruslar tarafından geliştirilmiştir ve açılımı Matroska Video ‘dur. Açık kaynak kodludur, C++ ile geliştirilmiştir ve GNU, L-GPL altında lisanslanmıştır. MKV çok sayıda görüntü, ses ve altyazı dosyalarını tek dosya haline getiren konteyner dosya formatıdır. MKV video formatı bir codec türü değildir. İçerisinde bulundurduğu ses ve videoları sıkıştırmaz veya üzerinde bir değişiklik uygulamaz. Sadece bunları tek bir dosyada tutabilmektedir. Gelişmiş özelliklere sahip olmasından ötürü kullanım alanları genişlemiştir.

Ruslar tarafından geliştirilen bu uzantının ismi Rusya’nın oyuncak matruşka bebeklerinden gelmektedir (Matroska Video). Matruşka bebeğini bir mkv dosyası, içinden çıkan küçük matruşka bebeklerini de mkv dosyasının içinde yer alan her bir görüntü, ses ve altyazılara benzetebiliriz.

MKV formatı, açık kaynak kodlu olmasından ve H.264, H.265, MPEG4 gibi bir çok yaygın codec türü ile kullanılabilmesinden dolayı çokça tercih edilmektedir.

MKV Dosyası Nasıl Açılır?

Matroska MKV Logo
Matroska MKV Logo

MKV uzantılı dosyaları açabilmek için belirli video playerları kullanmanız veya Matroska Codec paketini bilgisayarınıza yüklemeniz gerekmektedir. MKV dosyası nasıl açılır? cevabını daha detaylıca vermek gerekirse;

Ayarlarla uğraşmak istemeyen genel kullanıcılar için “VLC Player” ve “Gom Player” önerebilirim. Hiçbir codec yüklemeye gerek kalmaksızın kullanabileceğiniz ücretsiz video playerlardır.
Düşük sistemler ve daha gelişmiş ayarlar için de “K-Lite Codec Pack Mega” codec packetini önerebilirim. Bu codec pack ile beraberinde gelen “Media Player Classic” gayet sade ve kullanışlıdır.
Ben şu an Splash Player kullanmaktayım. Tamamen ücretsiz bir video player programıdır. Çok net ve gerçekçi görüntü vermektedir bu yüzden programı fazlasıyla önermekteyim fakat iyi bir donanım istemektedir. Bilgisayarınız iyi bir seviyede değilse performans sorunları yaşayabilirsiniz. Detaylı olarak MKV dosyası nasıl açılır? sorusunu cevapladığıma göre bunlar dışında kullanılabilecek olan tüm player ve codecleri de aşağıya yazıyorum.

Codecler:

MKV Formatının Genel Özellikleri

  1. Güçlü bir donanım gerektirmiyor.
  2. Dosya içeriğini hızlı bir şekilde tarayabiliyor.
  3. Hatalardan yüksek derecede kurtulabiliyor (Böylelikle en ufak bir hata yüzünden dosya okunamaz hale gelmiyor).
  4. Chapter girişi mevcut (Video aralığını bölmekte ve bölünen aralığı isimlendirebilmekte).
  5. Birden çok altyazı bulundurabilme ve bunları seçebilme.
  6. Birden çok ses bulundurabilme ve bunları seçebilme.
  7. Modüler uzatılabilme.
  8. İnternet üzerinden yayınlanabilmekte. (HTTP ve RTP ses & video).
  9. Menü oluşturulabilir (Blu-ray ve DVDlerdeki gibi)

Bu yazımda MKV dosyası nedir? Nasıl açılır? MKV formatının genel özellikleri gibi MKV (Matroska Video) dosya uzantısı hakkında bilgilerimi aktardım. Bu video formatının uzun bir süre eskimeyeceğini düşünmekteyim. Açık kaynak kodlu olmasından dolayı ileride çıkabilecek codecleri destekleyeceğini ve böylelikle uzunca bir süre kullanılacağını düşünmekteyim.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız