Google Kamera (GCAM) Nedir? Nasıl Yüklenir?

Google Kamera nedir? Gcam nasıl yüklenir? Google Camera her telefona yüklenir mi? Normal kamera uygulamarından farkı nedir? Bu makalede detaylıca açıklıyorum.

1 11.846

Bugünkü makalemde Google Kamera yani GCAM inceleyeceğim ve Google Kamera nedir? Nasıl yüklenir? gibi soruları da cevaplandırmış olacağım. Özellikle Xiaomi, Huawei gibi Snapdragon işlemcisine sahip Android cihazlarda kullanılabilmekte olan Google Camera, telefonunuzun varsayılan kamera uygulamasından çok daha iyi sonuçlar vermektedir.

Google‘ın üretmiş olduğu Google Pixel modelleri kuşkusuz kamera performansı ile öne çıkıyor. Bu iyi performansın temel sebebi sadece telefon üstündeki lenslerden kaynaklanıyor desek yanlış olur. İyi bir fotoğraf elde edebilmek için hem kameranın lenslerinin hem de yazılımın iyi olması gerekiyor. Google Pixel serisi modellerin iyi fotoğraf yakalayabilmesinin ana nedeni Google Kamera yani GCam olarak da dediğimiz Google‘ın kendi yazılımından kaynaklanıyor. Bu yazılım gerçekten o kadar iyi ki, güzel fotoğraf çekmenin yanı sıra tek kamera ile harika potre fotoğraflar çekilebiliyor.

HDR+, gece modu, portre modu, gelişmiş yapay zeka gibi bir çok özelliği barındıran Google Camera günümüzde sadece Google Pixel telefonlarında kullanılabilmekteyken geliştiriciler başka telefonlarda çalışabilmesi için bazı düzenlemeler yaparak bir çok Android cihazlarda çalışabilmesini sağlattılar.

Dilerseniz Google Kamera ile diğer Stock Kameralar farkını çekilen fotoğraflar ile kıyaslayalım
*Stock kamera telefonun varsayılan kamera uygulaması demektir.

Google Kamera (GCam) vs Stock Camera
Google Kamera (GCam) vs Stock Camera

Google Kamera Her Telefona Yüklenir Mi?

Telefona Gcam kurmak isteyenler Google Kamera her telefona yüklenir mi sorusunu fazlasıyla soruyor. Aslında Google Kamera bir çok Android cihazlı telefona yüklenebiliyor fakat bazı telefonlarda sadece uygulamayı kurmak yeterli olabiliyorken bazı telefonlarda ise işin teknik kısmına girilip bazı özelliklerin aktif edilmesi gerekiyor. Tabii bu teknik kısmına girdiğinizde cihazınız garanti kapsamı dışına alındığını da hatırlatmakta fayda var. Camera2 API seviyesini her telefon açık tutmamakta. Mesela Xiaomi telefonlarında varsayılan olarak Camera2 Apı devredışıyken son gelen Xiaomi Miui güncellemeleri ile artık telefona işlem uygulamaya gerek kalmadan camera2 api aktif olarak kullanıcılara sunuluyor.

Telefonunuzda Google Kamera kullanılabilmek için gerekenler;

 • Snapdragon işlemci (bazı MediaTek işlemcilerinde de çalışabilmekte)
 • Android tabanlı cihaz.
 • Camera2 API

Google Kamera uygulaması yüklenebilir markalar;

 • Asus
 • HTC
 • Lenovo
 • LG
 • Motorola
 • Nokia
 • OnePlus
 • Razer
 • Samsung
 • Xiaomi
 • ZTE

*bu marka telefonların her modeline GCam yüklenilmediğini belirtmekte fayda var. Hangi modellerin Google Kamera desteği olup olmadığını aşağıdaki kurulum linkinden detaylıca öğrenebileceksiniz..

Google Kamera Nasıl Yüklenir? (GCam Kurulumu)

Android cihaza sahip kullanıcılar Google Kamera nasıl yüklenir diye sıkça sormakta. Eğer Android 9 kullanmaktaysanız ve cep telefonunuzun işlemcisi Snapdragon 855/845/710/712/730 ise size sevindirici bir haberimiz var. GCam kurulumu çok basit bir şekilde gerçekleşir. Direkt olarak Google Kamera APK indirerek siz de GCam kullanabilirsiniz. Bu işlemci ve Android sürümü dışında kullanıyor iseniz;

Öncelikle camera2api aktif olup olmadığını öğrenmeniz gerekiyor. Camera2 API Probe uygulamasını Play Store üzerinden telefonunuza kurarak Google Kamera desteği olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu uygulama telefonunuzdaki kamera hakkında detaylıca özellikleri listeleyecek ve camera2api aktif olup olmadığını öğrenebileceksiniz.

Camera2 API Probe uygulamasını indirmek için tıklayın.

Eğer camera2api desteğiniz yoksa, açmak için telefonunuza bir takım işlemler uygulamanız gerekecek. Bu işlem sizi garanti kapsamı dışına sokacağını ve risk barındırabileceğini hatırlatmakta fayda var. Benim tavsiyem aşağıda vereceğim linkten Google Kamera APK indirip telefonunuzda denemeniz olacak. Eğer çalışmayıp hata veriyorsa telefonunuzdaki camera2api açmak için internetten araştırma yapmayı deneyin.

Aşağıda çoğu telefon modelleri için kullanılabilecek olan Google Kamera APK bulunuyor.

Google Kamera APK Portları

Eğer hata alıyorsanız veya çalışmıyorsa aşağıdaki linkte sürekli güncellenen apk databasesinden telefonunuza uygun apk arayabilirsiniz.

Google Camera Ports

Bu APKları telefonunuza kurabilmek için dışarıdan gelen uygulamarın telefona yüklenmesini izin vermeniz gerekmektedir.
Android cihanızın ayarlarına girip üçüncü parti uygulamaların yüklenmesine izin ver ayarını aktifleştirmelisiniz.

Xiaomi Telefonlarına Özel Google Kamera Portları

Bu linkte Xiaomi marka telefonların Google Kamera portları bulunmaktadır, Hangi modeli kullanıyorsanız indirip deneyebilirsiniz.

 1. mahir diyor ki;

  GM8’e de GCAM yüklemişliğim var yalnız root gerekmişti “Google Kamera uygulaması yüklenebilir markalar;”a ekleyebilirsiniz.

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız