FTP Nedir? Nasıl Kullanılır ve FTP Programı

Bu yazımızda FTP Nedir? Ne işe yarar? Nasıl kullanılır ve popüler FTP programı olan Filezilladan söz edeceğiz. FTP açılımı “File Transfer Protocol”dür (Dosya Transfer Protokolü)

0 1.250

Eğer bir sunucunuz var ise FTP en çok kullanacağız protokolden biri olacaktır. Bir websiteniz varsa, VDS, VPS veya Bulut tabanlı bir sunucuya sahipseniz mutlaka FTP bağlantısı kurmanız gerekecektir. Peki sıkça kullanmanız gereken FTP nedir? Nasıl kullanılır? Ne işe yarar? Popüler FTP Programı olan Filezilla programından da yazımızda ufak bir şekilde bahsedeceğiz.

FTP Nedir? Ne İşe Yarar?

Öncelike açılımı ile başlayalım. FTPnin İngilizce dilindeki açılımı “File Transfer Protocol“dür. Bu kelimelerin baş harfleri ise FTP kelimesini oluşturur. Türkçe açılımı ve anlamı “Dosya Transfer Protokolü“dür.

FTP, iki bilgisayar arasında dosya transferi yapmanızı sağlayan bir protoldür.
İki bilgisayar, internet ortamında bu protokol aracılığı ile dosya ve klasörler aktarabilir.
Websitenizin sunucusuna, VDS, VPS, Bulut veya diğer sunucu/bilgisayarlara bağlantı kurulabilir.

Başarılı Bir FTP Bağlantısı Kurmak İçin Gerekenler

  • Bağlanacak olan bilgisayarlarda aktif bir internet bağlantısı
  • FTP yazılımı
  • Bağlanacağınız bilgisayarın internet adresi veya sunucu IPsi
  • Bağlanacağınız bilgisayardaki dosyalara ulaşabilmek için kullanıcı ve varsa şifresi
  • Bağlanılacak bilgisayarda FTP protokol komutlarını okuyacak, yorumlayacak çalışır durumda bir FTP servis programı (FTP Server Client)

FTP Nasıl Kullanılır?

Genel olarak kullanım ftp.< ftp’ye bağlanılacak makinenin adresi > şeklindedir. Bu adresleme yazı da olabilir sadece rakam (IP) de.
Bu adımdan sonra bilgisayara bağlandığınızda sizden kullanıcı adı ve varsa şifresi sorulacaktır. Bu adımları başarılı bir şekilde doldurduktan sonra bilgisayara bağlanmış olursunuz. Bağlantı kurulduktan sonra bilgisayarda komutlar yardımıyla dosya/disk işlemleri yapılabilir.
Örnek komutlar verecek olursak;
“cd, dir, pwd, mget, get, ls, put, mput, ascii, binary, rmdir, delete, mkdir, lcd, close, quit”dir.

Ücretsiz ve En Yaygın Olarak Kullanılan FTP Programı: FileZilla

FileZilla - Ücretsiz FTP Programı
FileZilla – Ücretsiz FTP Programı

FTP bağlantısı kurabilmenizi sağlayan bir çok program bulunmaktadır. Bu programlardan biri de FileZilladır. Ücretsiz ve en yaygın olarak kullanılan FTP programı FileZilla hakkında genel bilgilerden bahseceğiz.

FileZilla, kullanımı basit ve hızlı olan bir FTP bağlantı programıdır. Windows, Linux ve Mac OS gibi tüm işletim sistemlerini desteklemektedir. Aşağıdaki bağlantı aracılığı ile FileZilla programını indirebilir ve kullanabilirsiniz.

FileZilla İndir

FileZilla hakkında daha detaylı rehberimizi de okumak ister misiniz?
FileZilla nedir? Nasıl indirilir, Nasıl kurulur? Nasıl FTP Bağlantısı gerçekleştirilir ve nasıl dosya transferi yapılır, nasıl dosya izinleri değiştirilir (CHMOD değerleri) ve diğer tüm detayları aşağıdaki yazımdan öğrenebilirsiniz.

Filezilla Kullanımı ve FTP Bağlantısı

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız