Facebook Veri Arşiv Talep Etme ve İndirme (Güncel 2021)

Facebookta toplanan verilerinizi hiç merak ettiniz mi? Bu makalede Facebook veri arşiv talep etme ve indirme yöntemini anlatacağım. Bu sayede FB verilerinizi görebileceksiniz.

1 4.206

Facebook, yaşanan veri skandallarının ardından gizlilik politikasında yenilemeler ve kullanıcılara daha kişiselleştirilebilir bir gizlilik ayarları sunmuştu. Bu yenilik ve değişikliklerden birkaçı hesabınızı kalıcı olarak silme, Facebook veri arşiv talep etme ve indirme gibi seçeneklerdi. Artık Facebookta profilinizin geniş bir arşivini talep edebilir, indirebilir ve hatta hesabınızla birlikte bu edinilen verileri kalıcı olarak silebilirsiniz. Dilerseniz şimdi güncellenen yeni Facebook veri arşiv talep etme ve indirme işlemine geçelim.

Facebook Veri Arşivi Talep Etme

Aslında bu özellik yeni gelen bir özellik değil. Geçmiş senelerde de bulunmaktaydı. Yani birkaç sene öncesinde de Facebook veri arşivi talep etme seçeneği bulunuyordu fakat yaşanan hukuki süreçlerin sonrasında Facebook veri arşivi talep etme sistemini de güncelleyip daha geniş ve tüm bilgileri içerecek bir hale geldi.

Eski sistemde gönderdiğiniz fotoğraflar, durumlar, direkt mesajlar gibi kısıtlı sayılabilecek bilgileri alabiliyorken artık beğendiğiniz sayfalar, gönderiler, katıldığınız gruplar ve etkinlikler, Facebook içerisindeki arama geçmişiniz, konumlarınız, reklam gösterimleri ve reklamverenlerle paylaşılan bilgiler, arkadaşlar, giriş yapılan yer ve cihazlar gibi bir çok özel bilginizi ve verinizi artık direkt olarak talep edebiliyorsunuz. Bu önbilginin ardından şimdi Facebook veri arşivi talep etme yoluna geçelim.

Facebook Veri Arşivi Talep Etmek İçin;

Öncelikle buraya (https://www.facebook.com/settings?tab=your_facebook_information) tıklayarak direkt olarak “Facebook Bilgilerin” kısmına girebilir ve oradan da “Bilgilerini İndir” sekmesine geçebilirsiniz veya manuel olarak aşağıdaki görselde de numaralandırıldığı üzere Facebooktaki ayarlar sekmesine girip, oradan “Facebook Bilgilerin” ve açılan ekranda da “Bilgilerini İndir” kısmına girebilirsiniz.

Facebook Veri Arşivi Talep Etme
Facebook Veri Arşivi Talep Etme

(Görsel 2020 yılına aittir fakat yenilenen 2021 facebook temasında da aynı şekilde ayarlar -> ayarlar girerek aynı sekmeye ulaşabilirsiniz)

Bilgileri indir” ekranına geldiğinizde sizi bir takım seçeneklerin bulunduğu bir sayfa karşılaşayacak. Burada istediğiniz özel verinizi istediğiniz zaman diliminde detaylı bir şekilde talep edip indirebilirsiniz. İster Facebook hesabınızı açtığınız tarihten itibaren yani tüm zamanların verisini istersenizde bellirli bir tarih arasındaki veriyi seçebilirsiniz.

Ben, Facebook profilimi oluşturduğum günden şimdiki zamana kadar tüm bilgilerimin veri arşivini istediğim için;
Tarih aralığını “Tüm verilerim” yapıp formatı “HTML” seçip medya kalitesini de “Yüksek” seçip dosya talebi oluştura tıkladım. Böylelikle Facebook veri arşiv talep etmiş oldum.

Hangi veriler talep edilebilir?

 • Facebookta Paylaştığınız Gönderiler (Zaman tünelinde gizlenen gönderiler ve anketler dahil)
 • Facebooka Yüklenen Fotoğraflar ve Videolar
 • Yaptığın Yorumlar (Kendi gönderiniz, başkalarının gönderileri, sayfalar, gruplar)
 • Beğenmeler ve İfadeler (Beğenilen, ifade bırakılan gönderiler, sayfalar ve yorumlar)
 • Arkadaş Listen
 • Hikayelerin (Hikayede paylaştığın tüm içerikler)
 • Takip edilenler ve Takipçilerin
 • Mesajların (Gönderdiğin ve aldığın tüm mesajlar ve mesaj istekleri)
 • Grupların (Üye olunan gruplar, yönetilen gruplar, gruplardaki gönderi ve yorumların)
 • Etkinlikler (Katınılan, yanıtlanan ve oluşturulan tüm etkinlikler)
 • Profil Bilgilerin (Kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, hakkında, önemli gelişmeler, hobiler, müzikler, filmler, iş ve okul vs.)
 • Sayfalar
 • MarketPlace (İlan verilen ürünler, paylaşımlar, yapılan yorumlar ve hareketlerin vs.)
 • Ödeme Geçmişi (Facebook üstünden yapılan ödemelerin tümü)
 • Kaydedilen İçerikler ve Koleksiyonlar
 • Yerlerin (Oluşturulan yerler, check-inler, bulunan yerler, yapılan yorumlar vs.)
 • Uygulamalar ve İnternet Siteleri (Giriş yapılan uygulamalar, siteler, geliştirilen uygulamalar, kayıt olunan siteler)
 • Diğer Aktiviteler (Dürtmeler, anketlere cevaplar, şikayet edilen gönderiler vs.)

Facebook dışında seninle ilgili özel kişisel bilgiler ve toplanan veriler;

 • Reklamlar (Reklam konuları, bilgilerin paylaşıdığı reklamverenler vs.)
 • Arama Geçmişi (Facebooktaki aratılanların dökümü, girilen profiller vs.)
 • Konumlar (Giriş yapılan konumlar, bulunan yerler, bağlanılan yerler vs.)
 • Hakkında (Facebook hesabınla ilgili kişisel tüm bilgiler)
 • Güvenlik ve Giriş Bilgileri (Girişler, Çıkışlar, Tarayıcılar, Aktif olunan zaman, Cihazlar, IPler vs.)

Facebook veri arşivini talep etmenizin ardından birkaç saat içerisinde arşiv oluşturuluyor. Hem tarafınıza bir e-posta gönderiliyor hem de Facebookta tamamlandığıyla ilgili bir bildirim gelmekte. Facebook hesabınızı oluşturduğunuz yıl, gönderdiğiniz içerikler ve kişisel bilgilerin doluluğuna göre bu süreç uzayabilir veya kısalabilir.

Şahsen benim 2010 yılından beri kullandığım kişisel İlker İleri Facebook profilimin veri arşivi 5-6 saat içerisinde oluştu ve dosya 1.25GB boyutundaydı.

Gelen bildirim & e-postanın ardından sizi talep ettiğiniz Facebook veri arşivini indirme sayfasına götürecek. “Mevcut Kopyalar” kısmından talep edilmiş veri arşivini indirebilirsiniz.

Evet ve Facebook veri arşivimiz inmiş bulunuyor. İndirdiğimiz dosya .zip uzantılıdır. .Zip dosyamıza sağ tıklayarak tümünü ayıkla yapabilirsiniz veya WinRar, WinZip gibi yardımcı programlarla da benzer işlemleri uygulayabilirsiniz. Arşivimizi çıkarttıktan sonra oluşan klasörde Facebook sitesinin toplamış olduğu tüm bilgilerimiz bu klasörde bulunuyor olacak.

İndirilmiş Facebook Veri Arşiviniz
İndirilmiş Facebook Veri Arşiviniz

Gördüğünüz gibi bilgilerimiz klasör klasör listelenmiş durumda. Dosyalar .HTML uzantılıdır, Google Chrome, Opera, Opera GX, Mozilla Firefox, Microsoft Edge gibi tarayıcılar yardımıyla bu dosyaları görüntüleyebilirsiniz. Eğer İngilizceniz yoksa ve klasörleri anlamakta güçlük çekiyorsanız Google Translate kullanabilirsiniz.

 1. Taner Köse diyor ki;

  Bende bilgilerimi indrme talebinde bulundum fakat, 4 gün gecti gelen bişey yok

Cevap Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

İnternet sitemizden en verimli şekilde faydalanabilmeniz ve kullanıcı deneyiminizi geliştirebilmek için çerezleri kullanmaktayız. Kabul ediyorum.Çerez Politikamız